Regresní terapie

Regresní terapie je psychoterapeutická disciplína, pokoušející se hledat příčiny současných obtíží v minulosti. Vychází z předpokladu, že řada současných nepříjemností je vyvolávána převážně nevědomým připomínáním dříve prožitých a nezpracovaných traumat. Cílem regresní terapie je tato traumata vyhledávat a zpracovávat je. Při vyhledávání traumat se často vybavují i události z minulých životů, což je hlavní důvod, pro který se zatím regresní terapie mezi oficiálními lékaři příliš nerozšířila.

V současné době se u nás regresní terapií zabývají tři autority:

Dianetici
jsou pevně organizovanou společností chovající se poněkud jako sekta. Regresní terapii je u dianetiků možno podstoupit i naučit se jí vykonávat. Terapie v jejich podání ovšem slouží možná i k záměrnému vyvolávání závislosti.
PhDr. Marta Foučková
je naše přední odbornice. O regresní terapii napsala dvě překrásné knihy Jsem a Já jsem. Na přijetí do terapie se k ní čeká údajně pět let a pokud je známo, nikoho ji neučí.
Ing. Andrej Dragomirecký
– regresní terapie v jeho podání se nazývá Hlubinná Abreaktivní Psychoterapie. Je autorem knih Informační teorie psychiky a Cesta do vlastní minulosti – cesta ke zdraví. Pořádá semináře a výcviky, na kterých je možno terapii podstoupit i naučit se jí vykonávat. Základní technice hlubinné abreaktivní psychoterapie se říká auditing.
Jelikož sám jsem u Andreje ve výcviku už pátým rokem, pochopitelně píšu zejména o tom, co se učím u něj.

Začal jsem pracovat na knize o teorii a praxi regresní terapie. Máte-li zájem, podívejte se na koncept knihy Hojení duše pro každého.

 


© 2000 Spirituální stránky Jana Havelky na http://www.havelka.info, aktualizováno 10.07.2000